Ako si vybrať merač krvného tlaku

Úvod Rady a tipyAko si vybrať merač krvného tlaku

Vyberte si merač tlaku krvi, ktorý vám bude najviac vyhovovať 

Na trhu nájdete veľa meračov krvného tlaku rôznych značiek, cien i kvality. Pretože sa jedná o lekársky prístroj sledujúci vaše zdravie, je dôležité vybrať si ten správny. Ten, ktorý Vám najviac vyhovuje, na ktorého namerané hodnoty krvného tlaku sa budete môcť spoľahnúť a meranie s ním bude príjemné a jednoduché.

Ako sa zorientovať na trhu meračov krvného tlaku a ako si vybrať ten najvhodnejší práve pre Vás? Nižšie nájdete informácie, ktoré Vám pri výbere správneho typu tlakomeru pomôžu.

 

Tlakomer OMRONAKÝ TYP MERAČA KRVNÉHO TLAKU?

V súčasnosti sa používajú pre domáce aj lekárske účely najmä digitálne merače tlaku krvi. Ich použitie je maximálne jednoduché. Sú konštruované tak, aby si pacient sám jednoducho nasadil manžetu a odmeral krvný tlak. Na upevnenie manžety ani na samotné meranie nie je potrebná asistencia iného človeka. Pri väčšine digitálnych meračov krvného tlaku stačí nasadiť manžetu a stlačiť jedno tlačidlo. Meranie krvného tlaku prebehne úplne automaticky počas asi jednej minúty a výsledok (hodnota systolického a diastolického krvného tlaku a pulzu) sa zobrazí na displeji. Presnosť digitálnych meračov krvného tlaku samozrejme závisí od ich kvality. Všetky nami ponúkané merače tlaku majú presnosť klinicky overenú. Vyberáme a ponúkame len digitálne merače krvného tlaku najvyššej kvality.

 

Digitálne merače krvného tlaku sa primárne rozdeľujú podľa umiestnenia manžety počas merania:


1. Merače krvného tlaku s manžetou na pažu (ramenné)

 

2. Merače krvného tlaku s manžetou na zápästie (zápästné)

 

Tlakomer na zápästie OMRON

Zápästné merače tlaku sa vyznačujú malými rozmermi a nízkou hmotnosťou, čo určite oceníte ak potrebujete merač krvného tlaku nosiť so sebou napr. do práce. Meranie je diskrétne a nie je potrebné si vyzliekať odev ani vyhŕňať rukáv. Zápästné merače krvného tlaku merajú rovnako presne ako tlakomery na rameno. Je len potrebné dodržiavať správnu polohu zápästia počas merania. Manžeta tlakomeru musí byť vždy v úrovni srdca aby nameraná hodnota krvného tlaku bola správna. (U meračov krvného tlaku na rameno je to vždy zabezpečené umiestnením manžety na paži). 

Ak by zápästie počas merania bolo pod úrovňou srdca, namerané hodnoty krvného tlaku by mohli byť vyššie a naopak. Niektoré typy zápästných meračov krvného tlaku OMRON sú vybavené senzorom polohy zápästia. Senzor v merači tlaku Vám dovolí odmerať krvný tlak iba v správnej polohe a tak sa eliminujú prípadné nepresnosti počas merania. Senzor správnej polohy nájdete v meračoch krvného tlaku OMRON RS4 a OMRON RS7 Intelli IT

 


 

Manžeta OMRONAKÚ MANŽETU?

Manžeta je dôležitá súčasť digitálneho merača krvného tlaku, jej veľkosť musí zodpovedať obvodu paže. Vačšina meračov tlaku krvi je dodávaná s univerzálnou manžetou pre obvod paže 22-42 cm.

Iba najzákladnejšie modely tlakomerov rady OMRON M2 sú v základnom balení dodávané so štandardnou

manžetou pre obvod paže 22-32 cm. Ak v takomto prípade potrebujete dlhšiu manžetu pre silnú pažu (do obvodu 42 cm), je potrebné si ju dokúpiť.

 

Nakoľko veľkosť manžety musí zodpovedať obvodu paže, skôr ako si merač krvného tlaku objednáte, odmerajte si obvod paže (príp. ostatným členom rodiny ktorí budú tlakomer používať) a na základe tejto dĺžky si následne objednajte merač krvného tlaku s vhodnou manžetou. 

 

V prípade silnejšej paže sú vhodné aj merače krvného tlaku na zápästie. Zápästné tlakomery sa dodávajú iba s jednou dĺžkou manžety. Väčšinou je dostatočne dlhá a vyhovuje skoro každému zápästiu.  

 


 

POTREBUJETE NOSIŤ MERAČ KRVNÉHO TLAKU SO SEBOU?

Ak si potrebujete merať krvný tlak i v práci či na cestách, určite oceníte malé rozmery a nízku hmotnosť zápästných meračov krvného tlaku. Z kategórie meračov tlaku na pažu sa vyznačuje malými rozmermi a nízkou hmotnosťou model OMRON Evolv.

 


 

OMRON IntelliSensePOŽADUJETE VYNIKAJÚCU PRESNOSŤ?

Vyberte si merač krvného tlaku s technológiou IntelliSense. Tá Vám zabezpečí vždy veľmi presné a spoľahlivé výsledky merania.

 


 

TRPÍTE ARYTMIAMI?

Arytmia (nepravidelný pulz) má značný vplyv na presnosť merania krvného tlaku. Záleží na jej závažnosti a početnosti. Merače krvného tlaku s technológiou IntelliSense majú zvýšenú schopnosť merania osôb trpiacich arytmiou. Platí: čím kratší čas merania, tým vyššia odolnosť voči arytmiám. V súčasnosti je to jediná dlhodobo preverená technológia merania krvného tlaku pre ľudí s arytmiami.

 


 

MÁTE NIEKEDY VYSOKÝ A NIEKEDY NÍZKY TLAK?

Aj s týmto problémom tzv. variabilitou (premenlivosťou) krvného tlaku si vie poradiť technológia IntelliSense. Nafúkne manžetu len natoľko, koľko je potrebné na presné vyhodnotenie.


Príklad: Žena 30 rokov, aktuálny tlak krvi 110/60 mmHg, IntelliSense nafúkne manžetu iba na 140 mmHg, zbytočne nenafukuje viac. Meranie tlaku je príjemné a presné.


Príklad: Muž 56 rokov, aktuálny tlak krvi 190/110 mmHg, IntelliSense nafúkne manžetu na 220 mmHg, zbytočne dodatočne nedofukuje. Nafúknutie a vyfúknutie manžety je rýchle, ruka nie je zbytočne dlho stláčaná manžetou.


Staršie modely meračov krvného tlaku zvyčajne nafukujú manžetu na stále rovnakú hodnotu, napr. 180 mmHg. Ak je treba, ešte dodatočne dofúknu, a tým trvá merací cyklus aj dvakrát dlhšie. Rozdiel spoznáte hneď pri prvom meraní.

 


 

OMRON ConnectCHCETE NAMERANÉ HODNOTY SLEDOVAŤ AJ V APLIKÁCII VO VAŠOM TELEFÓNE?

Merače krvného tlaku OMRON M2 Intelli IT, OMRON M4 Intelli ITOMRON M7 Intelli ITOMRON RS7 Intelli IT a OMRON Evolv je možné bezdrôtovo pomocou Bluetooth pripojiť k smartfón telefónu. V aplikácii OMRON Connect je potom možné jednoducho zobrazovať namerané výsledky, grafy histórie a užitočné priemery priamo v telefóne. Prípadne ich môžete zdieľať s inými aplikáciami (napr. Apple Health), alebo elektronicky odoslať vášmu lekárovi.

 


 

POTREBUJETE MERAČ KRVNÉHO TLAKU DO AMBULANCIE?

Ideálny výber merača krvného tlaku do ambulancie by mal obsahovať tlakomer s univerzálnou veľkosťou manžety a vysokou odolnosťou voči arytmiám (napr. OMRON M6 ComfortOMRON M7 Intelli IT).

Priamo na profesionálne použitie v ambulancii sú určené merače krvného tlaku OMRON HBP-1120OMRON HBP-1320 a OMRON 907.

 


 

OMRON adaptér

POTREBUJETE K MERAČU KRVNÉHO TLAKU AJ SIEŤOVÝ ZDROJ (ADAPTÉR)?

Každý merač krvného tlaku v našej ponuke má v balení potrebné batérie a je teda pripravený na použitie. K väčšine meračov krvného tlaku (okrem tlakomerov na zápästie) je možné dokúpiť aj sieťový zdroj. V prípade, že merač krvného tlaku budete používať doma a často, určite sa Vám investícia do sieťového zdroja oplatí. Najnovšie merače krvného tlaku však spotrebujú len minimálne množstvo elektrickej energie a preto Vám batérie vydržia dlho, v optimálnych podmienkach až 1500 meraní, t.j. pri každodennom meraní ráno a večer viac ako 2 roky.


Slabé batérie v žiadnom prípade neovplyvnia namerané výsledky krvného tlaku. Zobrazené hodnoty sú vždy presné bez ohľadu na stav batérií. Ak sú batérie slabé, merač krvného tlaku zobrazí ikonu vybitých batérií  a meranie sa neuskutoční.   

 Copyright 2022 - 2024 © e-medical.sk - zdravotnícke pomôcky a technika