Informácie o krvnom tlaku

Úvod Rady a tipyInformácie o krvnom tlaku

Čo presne znamená krvný tlak?

Srdce je malá ale výkonná pumpa, ktorá ustavične bije. Tlak vytvorený srdcom potrebný na pumpovanie krvi cez cievy sa nazýva krvný tlak. Pri sťahovaní srdcových svalov sa krv tlačí cez tepny - objavuje sa systolická (horná) hodnota krvného tlaku. Diastolická (dolná) hodnota je zostatkový tlak pred ďalším sťahom srdcového svalu.
Ideálna hodnota vášho krvného tlaku by mala byť pod 140/85 mmHg.


 

Aké sú symptómy vysokého krvného tlaku?

Problémom vysokého krvného tlaku je, že zvyčajne sa neprejavujú žiadne symptómy. Preto je dôležité si krvný tlak odmerať. Či už doma, alebo u lekára.


 

Aké sú riziká vysokého krvného tlaku?

Bez liečenia môže vysoký krvný tlak viesť k množstvu zdravotných problémov vrátane infarktu, obehovým problémom a poruchám obličiek. Taktiež je jednou z bežných príčin mŕtvice.


 

Čo spôsobuje vysoký krvný tlak?

Množstvo záležitostí, často spojených so súčasným spôsobom života. Najčastejšími sú obezita, nadmerné požívanie alkoholických nápojov, fajčenie, nedostatok pohybovej aktivity a stres, hoci vysoký krvný tlak môže byť aj dedičný.


 

Čo môžem spraviť pre zníženie svojho krvného tlaku?

Dodržujte vyváženú diétu s množstvom ovocia, čerstvej zeleniny, zemiakov a ryže. Vyvarujte sa živočíšnych tukov a používajte menej soli. Pite menej alkoholu a viac cvičte. Ak fajčíte, prestaňte. Ak je potrebné, lekár vám predpíše vhodné lieky.


 

Ako presné sú digitálne tlakomery?

Veľmi presné za predpokladu, že boli správne skalibrované, sú klinicky overené a dodržíte všetky zásady správneho merania.
Väčšina kvalitných, značkových tlakomerov je klinicky overená nezávislými lekármi podľa vopred daných protokolov - BHS (Britská hypertenziologická spoločnosť), AAMI, IP (Európska hypertenziologická spoločnosť). To znamená, že na základe tohto overenia si môžete byť istí medicínskou presnosťou merania tlakomeru.


 

Tlakomer na zápästie alebo na pažu?

Oba typy poskytujú presné a spoľahlivé výsledky. Tlakomery na pažu sa používajú tradičným spôsobom a sú ideálne pre domáce použitie, zatiaľ čo tlakomery na zápästie sú menšie a praktickejšie pri prenášaní, napríklad na cestovanie.

Domáce meranie krvného tlaku

Lekári, asistenti, sestričky a iní profesionáli z oblasti starostlivosti o zdravie z mnohých dôvodov odporúčajú domáce meranie krvného tlaku a najmä preto, aby bolo možné:

  • Byť konštantne informovaný o vitálnych indikátoroch vášho celkového zdravia
  • Poskytnúť vášmu lekárovi informácie pre lepšie pochopenie a liečbu vášho vysokého krvného tlaku
  • Vidieť odozvu na zvolenú liečbu

Veľa typov hypertenzie je možné zistiť len domácim meraním krvného tlaku, ako napr.:

  • Hypertenzia "bieleho plášťa": hodnoty krvného tlaku sú vysoké len u lekára, ale doma sú nízke.
  • Skrytá hypertenzia: hodnoty krvného tlaku namerané u lekára sú nízke, ale doma sú vysoké.

Naviac, mnoho ďalších faktorov môže ovplyvniť váš krvný tlak, ako napríklad fyzická námaha, emocionálne výkyvy, lieky a stres, takže je dôležité pravidelne sledovať váš krvný tlak doma.
Výhodou domáceho merania krvného tlaku je, že sa ľahšie dostanete do uvoľneného stavu a merania môžete vykonávať v rôznom čase v priebehu dňa. Sledovaním nameraných hodnôt vášho krvného tlaku v domácom prostredí môžete vášmu lekárovi poskytnúť záznamy merania, na základe ktorých môže vyhodnotiť úspešnosť liečby.

Copyright 2022 - 2024 © e-medical.sk - zdravotnícke pomôcky a technika