Ako vybrať inhalátor a správne inhalovať

Úvod Rady a tipyAko vybrať inhalátor a správne inhalovať

Inhalátor OMRON

Inhalovanie je vyhľadávaný spôsob pri liečbe mnohých respiračných ochorení. Inhalácia rýchlo a účinne uľaví aj od kašľa a nádchy.

 

Inhalačná terapia umožňuje aplikáciu liekov priamo na potrebné miesto dýchacieho ústrojenstva. Na rozdiel od užívania tabletiek, ktoré ovplyvňujú celý organizmus, umožňuje inhalácia využitie liečebného efektu iba v dýchacích cestách. Teda presne tam, kde je to potrebné. Inhalačná liečba tým výrazne znižuje nežiadúce účinky užívania tabletkovej formy liekov.

 

Inhalátory sú zdravotnícke pomôcky, ktoré vyrábajú z tekutého liečiva aerosól (jemnú hmlovinu), vhodný na inhalovanie. Tá preniká hlboko do dýchacích ciest, kde pôsobí protizápalovo a zmierňuje opuchy slizníc. Počas inhalácie dochádza k znižovaniu hlienu v dýchacích cestách, hlien sa stáva redším a ľahšie sa vykašliava. Do pľúc sa dostanú aj tie najmenšie čiastočky užitočných látok, čo sa pri bežnom „naparovaní“ nad hrncom nedá docieliť. Používanie inhalátora pri prvých príznakoch prechladnutia môže zabrániť prepuknutiu ochorenia do ťažšieho štádia a tým sa zníži aj riziko nevyhnutnosti nasadenia antibiotík.

 


 

ČO INHALOVAŤ?

Na inhalovanie sa u detí aj dospelých bez vážnych zdravotných ťažkostí odporúča používať:

  1. Sterilný fyziologický roztok chloridu sodného (NaCl 0,9%) – jedná sa o základný medikament pre inhaláciu, slúži aj na nariedenie iných liekov. Inhaluje sa aj samostatne ako prevencia zápalov dýchacích ciest, pri zápaloch už prepuknutých má nepochybný odhlieňovací účinok.
  2. Minerálne vody vhodné na inhalovanie – Vincentka. V dýchacích cestách napomáha odhlieňovaniu. Môže sa použiť pri akútnych aj chronických zápaloch dýchacích ciest. Priaznivo ovplyvňuje i celkovú imunitu organizmu.
  3. Látky s mukolytickým účinkom (napr. Mucosolvan, Bromhexin, Ambrobene). Väčšina mukolytík sa riedi fyziologickým roztokom (NaCl 0,9%)

Všetky tieto prípravky sú dostupné v lekárňach. Pred ich použitím je vhodné poradiť sa s lekárom.

 

Na inhalovanie počas vážnejších zdravotných ťažkostí sa používajú liečivá na odporúčanie a predpis lekára. Iba ten dokáže na základe stanovenia diagnózy zvoliť optimálnu liečbu zdravotného problému. Na odporúčanie a predpis lekára sú na inhaláciu vhodné napríklad liečivá Pulmozyne, Atrovent, Berodual, Ventolin.


 

Ako používať inhalátorAKO POUŽÍVAŤ INHALÁTOR?

  1. Umiestnite inhalátor na miesto kde môžete pohodlne sedieť 10-15 minút. Zapojte inhalátor do zásuvky.
  2. Pripravte si liečivo podľa odporúčania lekára, receptu, či príbalového letáku. Jednotlivé množstvá liekov, prípadne minerálnej vody Vincentka, alebo sterilného roztoku chloridu sodného (NaCl 0,9%) nalejte do nádobky inhalátora.
  3. Masku alebo náustok pripojte k inhalátoru.
  4. Pohodlne sa usaďte a overte si, či sedíte vzpriamene. Nasaďte si masku (skontrolujte, či je správne nasadená a že vám aerosól nebude unikať napr. do očí). Ak používate náustok, vložte ho do úst.
  5. Zapnite inhalátor.
  6. Pomaly a zhlboka sa nadýchnite. Pokiaľ je to možné, krátko zadržte dych a potom pomaly vydýchnite.
  7. Pokračujte rovnakým spôsobom, až kým spotrebujete všetko liečivo.

 


AKO SI VYBRAŤ INHALÁTOR?

Moderné inhalátory sú malé a veľmi jednoduché na použitie. Vačšina inhalátorov OMRON obsahuje už v základnom balení dve veľkosti inhalačných masiek (pre dospelých a deti), náustok pre inhalovanie ústami, príp. násadec na inhaláciu nosom.

 

Najnovšie kompresorové inhalátory OMRON využívajú jedinečnú technológiu A.V.T. (Advance Valve Technology). Tá zabezpečuje menšiu stratovosť aerosólu v inhalačnom sete a tým umožňuje vdychovať liečivú látku s vyššou účinnosťou. Je potrebné čistiť menej častí inhalátora a tým je zabezpečená jednoduchá údržba a lepšia hygiena.

 

Inhalátory na domáce použitie sa rozlišujú najmä účinnosťou inhalácie (tj. koľko lieku je možné vdýchnuť za minútu), hlučnosťou a doplnkovým príslušenstvom.

 

Účinnosť inhalácie je niečo ako výkon inhalátora. Udáva aký objem liečiva je možné prostredníctvom daného inhalátora vdýchnuť za minútu inhalácie. Samozrejme čím vyššia účinnosť inhalácie, tým je potrebný kratší čas na vyinhalovanie určitého množstva liečiva. Na účinnosť inhalácie má vplyv výkon kompresora inhalátora ako aj konštrukčná kvalita prevedenia inhalačného setu. Inhalátor OMRON s najvyššou účinnosťou inhalácie až 0,12 ml/min. je OMRON C28P (NE-C105)

 

Nízku hlučnosť (46 db) a malé rozmery vhodné na prenášanie inhalátora ponúkajú modely OMRON Comp Air C801 a OMRON Comp Air Kids C801KD.

 

Väčšina inhalátorov OMRON pre domáce použitie má v základnom balení masku pre deti a dospelých, náustok a prípadne násadec pre vdychovanie nosom.

Ku všetkým inhalátorom OMRON je možné si dokúpiť akékoľvek potrebné príslušenstvo. Či už dlhšie hadičky, iné veľkosti či materiály masiek a pod.

Inhalátor pre deti

Inhalátory určené špeciálne pre deti

OMRON NamiCat - v príťažlivom dizajne pre deti v tvare mačky

OMRON DuoBaby - s praktickou fukciou odsávačky hlienov. Jedná sa o jediný inhalátor OMRON ktorý ponúka možnosť pred inhaláciou odsať dieťatku soplíky bez toho, aby ste za týmto účelom museli používať iný prístroj, príp. vysávač.

OMRON Comp Air Kids C801KD - s dojčenskou maskou a milou hračkou v základnom balení

 

Inhalátory pre profesionálne použitie v ambulancii

Na časté používanie v ambulancii alebo nemocničnom prostredí sú vhodné robustné inhalátory ako napríklad model OMRON Comp Air Pro C900 a ultrazvukový inhalátor OMRON Ultra Air Pro NE-U780.

 

 

Kompletná ponuka inhalátorov OMRON.

 

 

Prehľadná tabuľka porovnania vlastností a funkcií inhalátorov OMRON.

Copyright 2022 - 2024 © e-medical.sk - zdravotnícke pomôcky a technika